Oto Dış Aydınlatma

Oto Dış Aydınlatma

Otomobillerde aydınlatma sistemleri hem güvenli sürüş deneyimi hem de konforlu kullanım açısından oldukça önemli aksamlardır.

Oto dış aydınlatma sistemleri bu aksamların güvenlik beklentisini karşılayan kategoride yer alır. Çünkü güvenli sürüş mesafesinin ayarlanması adına görüş alanının berraklığı ve genişliği aydınlatma sistemlerinin gücüne bağlı şekilde gerçekleşir. Otomobillerin dış aydınlatma aksamlarından başlıcaları farlar ve sinyallerdir. Far ve sinyal sonrasında elektronik bağlantılar ve akü aksamlarının bu bağlantılara güç verdiği odak noktaları gelmektedir.

Araçların dış görüş mesafesinin ve kapsamının belirleyici unsuru aydınlatma tesisatıdır. Küçükçekmece oto dış aydınlatma sistemlerinde birincil kategoride farlar yer alır. Led farlar kullanılıyorsa bakım veya onarım sırasında tamamen sökülmesi gerekir. Ampul özellikli farlarda yalnızca ampulün değiştirilmesi yeterlidir. Bu sayede far içi bakım ve temizlik işlemleri de yapılabilir. Elektronik aksama dair bilgi edinme hususunda da farlar önemli kaynaklardır. Herhangi bir akü sorununda ilk belirti farların performansından anlaşılabilir. Bu durumda akü akım onarım işlemi için en yakın oto servisine gitmeniz önem arzetmektedir. Oto genel bakımı sırasında , araç aydınlatma sistemleri de kontrol edilmektedir.

Araç Aydınlatma Sistemleri Nelerdir?

Araçlarda aydınlatma sistemleri iç ve dış aydınlatma olarak iki ana kategoriye ayrılmaktadır.Oto dış aydınlatma için birincil kategori far ve sinyallerden oluşur. İç aydınlatma kategorisinde yer alan bazı aydınlatma aksamları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İç kabin aydınlatma ışığı
  • Torpido aydınlatma ışığı
  • Gösterge ışıkları ve aydınlatma sistemi
  • Arka kapı üstü aydınlatma ışıkları
  • Bagaj aydınlatma ışıkları
  • Kabin orta/merkezi aydınlatma
Araçlarda aydınlatma bakımlarının eksiksiz yapılması ve rutin kontrolü aracın elektronik sistemlerine dair de önemli ölçüde bilgi edinilmesini sağlar. Ana amacı aydınlatma olan Küçükçekmece oto dış aydınlatma farları aslında akü ve bağlı aksamlara dair muayene amacıyla önemli belirtiler veren araçlardır. Onların performansına bağlı olarak aracın elektronik sistemleri ve bağlantılarına yönelik bilgi edinmek mümkündür. 

Oto Dış Aydınlatma Sistemleri

Otomobil bakımları için önemli bir yer tutan oto dış aydınlatma sistemleri, kullanım güvenliği ve konforu açısından da kritik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda dış görüş açısının oluşturulması ve görüş mesafesi ihtiyaçları da dış aydınlatma sistemleri tarafından karşılanır. Bu denli kritik bir konumda yer alan aydınlatma sistemlerinin bakımının da uzman hizmet sağlayıcı firmalar tarafından yapılması gerekir. Bu sayede uygulama planları profesyonel kapsamda ve uzman gözetiminde gerçekleştirilir. 

İlgili Konular

Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda ısı dengesinin sağlanması için özel mekanizmalar ve bağlantılarla çalışan hava sistemlerine klima adı verilir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır öğrenmek isteyen araç sahiplerinin öncelikle periyodik bakım süreçlerine hakim olması ve hangi kategorilerde hangi işlemlerin yapılması gerektiğini bilmesi faydalıdır. Özellikle filtreleme sistemlerinin rutin bakımları gibi özel uygulamalar araç klima sağlığının korunması adına son derece önemlidir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olabilecek başlıklardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git

Küçükçekmece Oto Sanayi

Küçükçekmece oto sanayi İstanbul’da oldukça faal ve işlek bir hizmet adresidir.

Rehbere git
Küçükçekmece Oto Sanayi
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Araç Kış Bakımı Önerileri

Kış mevsiminin ortam şartları araçların kullanım performansları bakımından zorlu koşullardır. Bu nedenle kış mevsiminden evvel hazırlık uygulamaları gerçekleştirilir. Araç kış bakımı önerileri arasında sayılan ve belirli aralıklarla uygulanan bakım işlemlerinden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git
Araç Kış Bakımı Önerileri