Fren İnovasyonları

Fren İnovasyonları

Yeni nesil araç teknolojinin gün geçtikçe evirilen ve gelişen alt yapısı sayesinde; otomobil inovasyonları için çok çeşitli varyantlar söz konusu olmaktadır.

Fren inovasyonları bu varyantlar arasında en fazla ilgi gösterilen ve araç modellemelerinde en sık tercih edilen yenilikçi teknolojilerdir. Bu teknolojilerin ana amacı güvenlik sistemlerinin konforlu kullanımla birleşerek oluşturduğu kompakt hizmeti sunmaktır. Dolayısıyla frenler için geliştirilen yeni nesil teknoloji özellikli inovasyonlarda hem tasarım, hem teknik hem de konfor odaklı bileşenler bir arada kullanılır.

Akıllı Fren Sistemleri

Araçlarda güvenlik unsurunun en temel işlev aracı fren sistemleridir. Manuel fren sistemlerinde temel çalışma prensibi araç lastiklerinin yavaşlatılması veya durdurulması üzerine kuruludur. Bu bağlamda manuel fren sistemlerinin konfor odaklı yaklaşımlarla beslenmesi gerekir. Çünkü manuel müdahaleler hız kesme işlemiyle birlikte sarsıntıyı da beraberinde getirir ve bu durum konforlu kullanım beklentisinin karşılanmamasına sebep olabilir. Akıllı fren sistemleri ve fren inovasyonları kullanımıyla konfor beklentisi için sağlanan katkılardan bazıları şunlardır:

  • Sarsıntı önleyici teknolojiler geliştirilir
  • Manuel fren sistemleri desteklenir
  • Koruyucu fren senaryoları üretilir ve similasyon çalışılır
  • Yeni nesil nesne algılama sensörleriyle fren mesafesi kısalır
  • Kısalan fren mesafesine rağmen minimum sarsıntı oranı mevcuttur
Yeni nesil teknoloji ürünleri olarak hizmete sunulan fren inovasyon uygulamalarının en temel işlevi; manuel fren sistemlerinde koruyucu ve destekleyici bir faktör olmaktır.Fren inovasyonları bu açıdan alt gereçler kısmında gibi görünse de özellikle konfor beklentilerinin karşılanması bakımından ana gereçler kategorisinde yer alır. Dolayısıyla bakım ve onarımına yönelik faaliyetler de ana gereçler kategorisinde yer aldığından yeni nesil uygulamalar ve teknik ekipmanlar gerektirmektedir. 

Fren İnovasyonları ve Bakım Süreçleri

Oto tamirat süreçleri arasında fren inovasyonları için uygulanan işlemler ana bakım kategorisinde yer almaktadır. Bu bağlamda uygulama planlarının ve hizmet sağlayıcıların yetkinliği son derece önemlidir. Yeni nesil teknolojinin simgesi olarak hizmete sunulan fren inovasyonları bakım ve onarım sırasında da profesyonel ekipmanla yapılan işlemlere tabidir. Bu sebeple kullanılan teçhizatın ve kullanıcılarının inovasyon uygulamaları konusunda alanının uzmanı olması gerekir. Aksi durumlarda acemice müdahaleler akıllı fren sistemlerinin bakımı adına olumsuz sonuçlara sebep olabilir. 

İlgili Konular

Araç Kış Bakımı Önerileri

Araç Kış Bakımı Önerileri

Kış mevsiminin ortam şartları araçların kullanım performansları bakımından zorlu koşullardır. Bu nedenle kış mevsiminden evvel hazırlık uygulamaları gerçekleştirilir. Araç kış bakımı önerileri arasında sayılan ve belirli aralıklarla uygulanan bakım işlemlerinden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git
Silindir Kapağı Çatlağı
Akünün Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Akünün Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Aküler araç çalışma düzeneklerinde pek çok aksam arasında akımın sağlanması için güç kaynağı konumunda yer alır. Bu bakımdan herhangi bir sorun olduğunda akünün bozuk olduğunu nasıl anlarız öğrenmek için bu kaynak hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Akülerde bakım işlemleri acil müdahale durumları ve arızalar haricinde periyodik olarak gerçekleştirilir. Akü bakımların periyodik şekilde yapılmasının sunduğu katkılardan bazıları şu başlıklardan oluşmaktadır:

Rehbere git

Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda ısı dengesinin sağlanması için özel mekanizmalar ve bağlantılarla çalışan hava sistemlerine klima adı verilir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır öğrenmek isteyen araç sahiplerinin öncelikle periyodik bakım süreçlerine hakim olması ve hangi kategorilerde hangi işlemlerin yapılması gerektiğini bilmesi faydalıdır. Özellikle filtreleme sistemlerinin rutin bakımları gibi özel uygulamalar araç klima sağlığının korunması adına son derece önemlidir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olabilecek başlıklardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git
Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?