Araçtan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Araçtan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Bazı sesler mesaj taşır ve araç bozulmadan önce insanlara bilgi verir. Bu bilgileri mantıklı bir sebep olarak görüp önceden tedbir almak gerekir. Motordan veya aracın farklı aksamından gelen sesler arıza için dikkat çekici belirti olabilir. Bu belirtiler sayesinde arıza tespiti ve gidermesi söz konusu olur. Araçtan gelen;
 
  • Sürtünme ses ve gürültüsü
  • Islık ses ve gürültüsü
  • Uğultu ses ve gürültüsü
  • Vuruntu ses ve gürültüsü
Dikkatlice dinlenilmelidir. Bu şekilde hem sesin hem de arızanın kaynağı tespit edilebilir. Uzman servis teknisyenleri bu tür seslere aşina olup doğru teşhis yapar. Arıza giderme adına aracını her zaman dinleyen insanlar bunu faydalı bir alışkanlık haline getirir. 
 
Sürtünme sesi duyulunca duruma el koymak ve hızlı şekilde müdahale etmek gerekir. Sürtünme şeklindeki sesler genelde mekanik sistemlerde bulunan bir sorunun habercisidir. Dişli veya rulman gibi parçalardan hatta silindirden bu sorunu görmek mümkündür. Aracın diğer aksamlarında ve en başta fren tertibatında bu sorunlara rastlanır. Disk ve balataların yıpranması sonucunda benzer sorunların ortaya çıkma ihtimali vardır ve değerlendirilmelidir.
 
Islık sesi duyduğunuz araçlarınızın artık bakım zamanı gelmiştir. Bu sesi duyduğunuzda öncelikli olarak araçta bulunan pek çok farklı yerdeki rulmanlar gözünüzün önüne gelmelidir. Daha sonra sesi dinlediğinizde arızalı ve değişmesi gereken rulmanı bulmak daha kolay olur. Teker ve aks bilyesi çok kullanılır çok yıpranır. Triger gergi bilyesi yine yoğun şekilde kullanılıp deforme olabilir. Klima pompası arızalarının benzer ıslık sesine sebep olduğunu da burada unutmamak gerekir. Araçta bulunan her türlü rulman yani bilyeler, zamanla yıpranır ve ıslık şeklindeki sesin ortaya çıkması kaçınılmaz olur.
 

Araçtan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Aracın Çıkardığı Sesleri İyi Dinleyin

Aracın Çıkardığı Sesleri İyi Dinleyin

Vuruntu sesi aracın önemli bir arızasına işaret edebilir. Aracının sesini dinlemek suretiyle, anormalliği hemen keşfetmek isteyen insanlar bu sesi takip edebilir. Genellikle bu tarz seslerin gevşeme veya yerinden çıkma gibi sorunlarla ortaya çıkması söz konusudur. Dağılmış bir rulman kırılmış bir dişli veya benzer sorunlar, yine aynı şekilde sonuca sebep olabilir. Bu tür sesin kesilmesi için uzman bir tamir ekibinin araç üzerinde önemli bir çalışma yapması gerekir.
 
Uğultu sesi otomotiv sektöründe önemli bir işaret olarak görülür. Aracın arızası veya sorunlarını sadece araç seslerinden bulan önemli ustalar vardır. Araç sürücülerinin zaman içerisinde bu seslere aşina olması tespit için önemlidir. Uğultu şeklinde gelen seslerin aks bilyesinden ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Aracın herhangi bir mekanik kapsamının gevşemesi ve herhangi bir parçanın zarar görmesi, bu tip seslerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 
Pek çok farklı ses çıkaran araçların sorun habercisi olduğu bilinir. Sorunların kaynağında giderilmesi için gerekli çalışmaların zamanında yapılması önemlidir. Uzman servisin konuya dâhil olması, hem ses tespiti hem de sesin sorun tespitini ortaya koymaktadır. Bu şekilde sorunu gidermek daha kolay olur.
 

Aracın Çıkardığı Sesleri İyi Dinleyin