Amortisörün Araçtaki Görevleri Nelerdir?

Amortisörün Araçtaki Görevleri Nelerdir?

Amortisör, aracın denge ve kontrolünü sağlayan en önemli parçalardan biridir.  Amortisörün  araç içerisindeki başlıca görevleri;

  1. Tekerleri sürekli yol ile temas halinde tutmaya çalışır. 
  2. Süspansiyon ve yay sisteminin hareketine kontrol etmektedir.
  3. Uygun frenleme mesafesini sunmak ve etkin yol tutuşunu sağlamak açısından aktif olarak çalışır. 
  4. Lastiklerin kısa bir süre içerisinde aşınmasını önlemektedir. 
  5. Tekerleklerin açısını olması gerektiği ölçüde korumaktadır.
  6. Aracın sıçramasına önleyerek, hızlanma veya fren sırasında savrulmamasını sağlamaktadır.
  7. Amortisör sistemi, diğer sistemlerde yaşanan aşınmaları en aza indirmektedir.
  8. Fren sisteminin ve lastiklerin dengesiz bir biçimde aşınmasını önleyerek yüksek koruma sağlamaktadır. 
  9. Sürücünün yorulmasını engelleyerek konforlu bir sürüş keyfi yaşamasına olanak tanımaktadır. 

Amortisörün Araçtaki Görevleri Nelerdir?

Amortisör Fiyatları

Amortisör Fiyatları

Aracın bir sebepten ötürü bazı bölümlerinde arızalar meydana gelmektedir. Bu arızaların giderilmesi sebebi ile  yedek parça kullanılmaktadır. Araca takılan yedek parçaları ile aracın hasarı giderilmekte ve performansı artırılmaktadır. Amortisör aracın içindeki parçalardan biridir. Bu parçanın değişmesi ile yerine yedek parça takılmaktadır. Bu yedek parçanın fiyatı aracın marka modeline göre değişiklik göstermektedir. 

Amortisör taktıracak araç sahipleri, mutlaka firma standartlarını üretilmiş bir parçayı araca taktırmalıdır. Aracın satış aşamasında sadece dış parçalara değil iç parçalara da bakılmaktadır. Bu anlamda araca sahte bir  amortisörün takılmaması aracın değerinin kaybetmemesi açısından gereklidir. 

Amortisör, uzman ve yetkili bir servise taktırılmalıdır. Amortisörün, montaj ve bakım işlemleri diğer araç bakım hizmetlerine göre daha fazla ustalık gerektirmektedir. Bu anlamda bakım işlemleri için servis ile iletişime geçilmelidir. 

Amortisör Fiyatları

Patlak Amortisör Nedir?

Patlak Amortisör Nedir?

Sürüş anından yoldaki her engebeyi ve hasarı aracın içinde hissetmek amortisörün arızalandığının bir göstergesidir. Halk arasında bu konu “patlak amortisör” olarak da bilinmektedir. Amortisörün patlayıp  patlamadığını tespit etmek oldukça zordur. Bu durumun tespit edilmesi araç  seyir halindeyken yapılmalıdır. Araç sürekli sıçrama veya sallanma gibi sorunlar gösteriyorsa oluşan sorun amortisörden kaynaklıdır. Bu anlamda araç sahibi arızayı ertelemeden hızlı bir şekilde servise başvurmalıdır. Bozuk bir amortisör ile trafiğe çıkmak çok tehlikelidir. Çünkü gitgide düşen performans, aracın savrulmasına veya takla atmasına sebep olacağından bakım hizmetleri ertelenmemelidir. 

Patlak Amortisör Nedir?