Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Araçlarda motor çalışma dengesinin ve yakıt sonrası emisyon işlemlerinin birincil araçlarından biri egzozdur.

Egzoz emisyon sistemleri motorun yakıtı dönüştürmesi sonucu ortaya çıkan gazım atımını sağlar ve bu sayede motorun yanmadan çalışmasını mümkün kılar. Yüksek emisyon gücü sayesinde motor çok yüksek seviyelerde çalışsa bile motorda herhangi bir tıkanma ya da dumanlanma meydana gelmez, çünkü egzoz emisyon faaliyeti toplayıcı ve atıcı olarak tıkanmanın önüne geçer.

Egzoz Emisyon Bakım/Onarımı

Egzoz bakımı ve onarımı, motor sağlığı açısından oldukça önemli bir çalışma alanıdır. Egzoz emisyon seviyeleri bakım esnasında performans ölçücü cihazlarla tespit edilir. Optimal seviyelerde seyretmeyen egzozların bakımı ve onarımı yapılarak seviyenin yükselmesi hedeflenir. Motorun çalışma düzeneğinde korumalı ve sağlıklı sistemlerin varlığı, destekleyici aksamların bakımına bağlıdır. Bu aksamlar arasında egzoz emisyon sistemleri birincil kategoride yer alır. Bu çalışmaların araç kullanımına ve sistem güvenliğine katkılarından bazıları şunlardır:

  • Motorun yakım sonrası hava atığı toplanır
  • Sürüş esnasında emisyon sayesinde tıkanıklık önlenir
  • Sürekli olarak devridaim yapan kanallar açık tutulur
  • Açık kanallar vasıtasıyla performans yükseltilir
  • Hava atıklarının toplanmasıyla motor gücü arttırılır
Motor gücünün ve performansının birincil destek aksamlarından biri olan egzoz için yapılan uygulamaların profesyonel materyaller ve ekipmanlarla yürütülmesi gerekir. Çünkü egzoz emisyon ölçümleri hassas tespit cihazlarıyla yapılarak optimal seviyeler bulunmaya çalışılır. Optimizasyon sağlanması motor ve egzoz sağlığının korunmasını sağlar. 

Oto Bakım Uygulamaları

Araç sağlığının gözetilmesi adına yapılan teknik ve tetkik odaklı çalışmalar bütününe oto bakım uygulamaları adı verilir. Bu uygulamalar hazırlık süreçlerinin gereği olabileceği gibi ani hasar ve arızaların gerekliliği de olabilir. Egzoz emisyon bakımı için yapılan uygulamalar rutin kontrol işlemleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple belirli bakım aralıklarıyla yapılan genel ve lokal uygulamalar egzoz sağlığının korunmasını hedefler.
Egzoz sağlığının gerekli şekilde korunması ve optimal değerlerde emisyon sağlanabilmesi, egzoz emisyon işlemlerinde uzman uygulamaların tercihine bağlıdır. Bu sebeple her oto bakım uygulamasında olduğu gibi egzoz bakımı ve onarımı ihtiyaçlarında ve öncül çalışmalarında profesyonel hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir. Böylece hem araç bakım güvenliği hem de verimli performans uygulamaları elde etmek mümkündür.

İlgili Konular

Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Periyodik Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda ısı dengesinin sağlanması için özel mekanizmalar ve bağlantılarla çalışan hava sistemlerine klima adı verilir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır öğrenmek isteyen araç sahiplerinin öncelikle periyodik bakım süreçlerine hakim olması ve hangi kategorilerde hangi işlemlerin yapılması gerektiğini bilmesi faydalıdır. Özellikle filtreleme sistemlerinin rutin bakımları gibi özel uygulamalar araç klima sağlığının korunması adına son derece önemlidir. Periyodik klima bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olabilecek başlıklardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git

İç Dış Far Temizleme Nasıl Yapılır

Aydınlatma sistemleri arasında araç kullanım güvenliğini ve konforunu en fazla etkileyen aksamların başında farlar yer almaktadır. Zamana bağlı olarak veya kullanım koşullarından kaynaklı şekilde farkların kirlenmesi ya da aşınması sonucu performans düşüklüğü yaşanabilir. İç dış far temizleme nasıl yapılır sorusunun yanıtı olabilecek ve far bakımları sırasında uygulanan işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git
İç Dış Far Temizleme Nasıl Yapılır
Araç Kış Bakımı Önerileri

Araç Kış Bakımı Önerileri

Kış mevsiminin ortam şartları araçların kullanım performansları bakımından zorlu koşullardır. Bu nedenle kış mevsiminden evvel hazırlık uygulamaları gerçekleştirilir. Araç kış bakımı önerileri arasında sayılan ve belirli aralıklarla uygulanan bakım işlemlerinden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

Rehbere git

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git
Silindir Kapağı Çatlağı